Šútovský vodopád

Šútovský vodopád

Ikona lokalita
8 km

Šútovský vodopád, považovaný za štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku a najvyšší vodopád v Malej Fatre, je skutočným prírodným skvostom, ktorý sa vypína vo výške 830 m n. m. Nachádza sa približne 4 km od obce Šútovo. 

Tento 38 metrov vysoký vodopád je výnimočný nielen svojou výškou, ale aj krištáľovo čistou vodou, ktorá sa valí z výšok do Šútovskej doliny.

Prameň života vodopádu

Zdrojom života pre Šútovský vodopád sú Mojžišove pramene, nachádzajúce sa asi 1 km od vodopádu. Legenda hovorí, že Mojžiš udrel palicou do skaly a z nej začala vytekať voda.

Tieto pramene, vyvierajúce zo skalnej steny na juhozápadnom svahu vrchu Hromové, pridávajú miestu tajomno a príbeh, ktorý osloví nielen milovníkov prírody, ale aj histórie a povier.

K vodopádu rýchlo a ľahko

Trasa k Šútovskému vodopádu začína v osade Rieka, patriacej ku Kraľovanom a vede Šútovskou dolinou. Celá trasa je dlhá približne 3,7 km a je nenáročná, vďaka čomu je ideálna pre rodinné výlety s deťmi. Od parkoviska pri chate Fatranka sa trasa vine asfaltovou cestou až ku chate Vodopád, kde prechádza na kamenistú cestu s miernym stúpaním priamo k vodopádu.

Poklad na tyrkysovom jazera

Po návšteve vodopádu sa určite oplatí zastaviť aj pri Kraľovianskom jazere v časti Kraľovany-Rieka. Tento zatopený kameňolom vyslovene láka na kúpanie sa a potápanie. Na jeho brehu sa vám otvoria krásne výhľady na okolité horské svahy, čím je toto miesto dokonalé pre relax a oddych.

Praktické informácie pre návštevníkov

  • Ako sa dostať na Šútovský vodopád? Trasa zo Šútova, cez Rieku a Šútovskú dolinu, je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi. Alternatívou je trasa od Chaty pod Chlebom, ktorá ponúka iný pohľad na krásy Malej Fatry.
  • Parkovanie a verejná doprava: Pri ústí Šútovskej doliny sa nachádza verejné platené parkovisko. Najbližšia autobusová a železničná zastávka je v lokalite Šútovo – Rieka lom.
  • Tipy na výlet v okolí: Malá Fatra má svojim návštevníkom určite čo ponúknuť – od výstupu na Veľký Kriváň, cez Jánošíkove diery až po Osadu Podšíp nad Stankovanou. Každý milovník prírody si tu nájde svoje, či už ide o náročné horské túry, pokojné prechádzky v srdci prírody aj trasy vhodné pre výlety s deťmi.