Múry Blatnického hradu

Blatnický hrad

Ikona lokalita
35 km

Blatnický hrad stojí na strmom kopci za obcou Blatnica a píše svoj príbeh už od druhej polovice 13. storočia. Ako strážca dávnej magna via, cesty vedúcej z Nitry na sever, predstavoval dôležitý bod v obrane a kontrolu obchodných ciest v minulosti. Jeho história sa začala písať v roku 1300, kedy sa o ňom zmieňuje ako o majetku Petra z Brezovice. Pôvodne slúžil ako ochrana pred nepriateľmi, avšak s vznikom nových a pohodlnejších trás jeho význam postupne upadal.

Cesta k zrúcanine

Dnes nás k zrúcaninám Blatnického hradu vedie príjemná turistická trasa cez malebnú Gaderskú dolinu. Parkovanie je spoplatnené. Rovnako ako na každom turistickom mieste, tak aj tu je dôležité dodržiavať pravidlá a parkovať len vo vyznačených zónach.

Trasa na hrad je jasne označená a ponúka výstup plný prírodných krása a cestu naprieč históriou. Počas približne 50-minútového výstupu sa môžete tešiť na krásne výhľady, ktoré sa pri výstupe otvárajú.

Výhľady, ktoré očaria

Z Blatnického hradu sa vám naskytne pohľad na Valčiansku dolinu, zrúcaninu hradu Zniev, Kľak, Martinské hole, ale aj na vrchy Tlstá a Ostrá. Tieto panoramatické výhľady robia z výstupu na hrad skutočný zážitok, ktorý je ideálny nielen pre turistov hľadajúcich odpočinok v prírode, ale aj pre milovníkov histórie.

Povesť o zamurovanom mníchovi

Blatnický hrad ukrýva tiež svoje s mnoho legiend a príbehov. Jednou z nich je povesť o mníchovi Odilovi, ktorý bol zaživa zamurovaný do hradných múrov za svoje zločiny. Tento príbeh dodáva lokalite tajomnú atmosféru a pripomína, že každý kameň tu má svoj príbeh.

Ak hľadáte dobrodružstvo pre celú rodinu, výstup na Blatnický hrad je ideálnou príležitosťou. Spojte turistiku s objavovaním histórie a vychutnajte si nezabudnuteľné výhľady na prírodu. Navštívte nás a zažite športové vyžitie v prírode, ktoré vám ponúka okolie nášho penziónu.