Belianska Dolina

Belá Dulice – Ideálna destinácia pre športové vyžitie v prírode

Ikona lokalita
22 km

Belá-Dulice je malebná obec v srdci Žilinského kraja. Nachádza sa na pomedzí národného parku Veľká Fatra a rozľahlej Turčianskej kotliny a svojou polohou predstavuje dokonalé spojenie prírody a histórie. Obcou preteká Beliansky potok, ktorý svojou cestou z prameňa pod Borišovom oživuje Beliansku dolinu a pridáva obci jej jedinečný charakter.

Kultúrne dedičstvo a pamiatky

Na vašich potulkách okolím vás čakajú historické skvosty ako rímskokatolícky kostol Božieho tela, evanjelický kostol a dedinská zvonica v časti Dulice. Tieto pamiatky vám umožnia nahliadnuť do bohatej histórie a tradícií regiónu.

Turistické atrakcie

Belá-Dulice je vstupnou bránou do nádherných prírodných scenérií. Prejdite sa Belianskou a Jasenskou dolinou, ktoré ponúkajú skvelé podmienky pre turistiku a cykloturistiku. Z obce vedie cesta do rekreačného strediska v Jasenskej doline a do samotnej Belianskej doliny. Pri vašej návšteve nezabudnite navštíviť Chatu pod Borišovom, ktorá je ideálnym východiskovým miestom pre túry na vrch Lysec. Pri dobrom počasí sa vám vo výške 1381 metrov otvoria nádherné výhľady.

Zaujímavostí nikdy nie je dosť

V okolí obce nájdete historické hradiská ako „Hradište“ a „Dulický Hrádok“, ktoré sú významnými archeologickými lokalitami. Pre milovníkov zimných športov je tu lyžiarske stredisko Jasenská dolina, v ktorej si môžete užiť lyžovanie a snowboarding. Priehrada v Belianskej doline je ideálnym miestom na prechádzky a oddych pri vode.

Aktívny odpočinok pre každého

Belá-Dulice je skvostom, ktorý oplýva nielen bohatou históriou a kultúrou, ale aj rozmanitými možnosťami pre aktívny odpočinok a objavovanie krás slovenskej prírody. Turisti a návštevníci tu nájdu od pokojných prechádzok v malebnom prostredí, cez turistické túry po značených chodníkoch, až po adrenalínové zážitky v lyžiarskom stredisku.